...a címe: Darwin a szupermarketben. Egy Mark Neilssen nevű biológus írta, aki ahhoz hasonlóan ahogy én a fizikát látom mindenben (és ezzel az agyára megyek néhány barátomnak :D), ő az evolúcióbiológia példáit látja minden egyes emberben. Mindegy, hogy orvosi rendelőben várakozó hölgyről van szó, aki különös módon éppen beteg gyerekével törődik kevésbé, az egészséges javára, vagy a reklámokban megjelenő irreális szépségideálról, vagy gyakorlatilag akármiről, ami az emberi viselkedéssel kapcsolatos, a szerző mindenhez kerít egy evolúciós magyarázatot!
Egy fontos dolog, ami tetszik ebben a könyvben: megerősíti abbéli hitemet, hogy a tudományos módszer igenis célravezető. A segítségével meg lehet érteni látszólag teljesen logikátlan dolgokat is, összeáll a kirakós. Persze némelyik magyarázat nem éppen olyan értelemben magyarázat, ahogy elvárnánk. Sőt, a legtöbb nem ad választ a "miért"-re! ...viszont megadja a "hogyan"-t. Igazából ez a tudomány lényege.
A könyvvel kapcsolatban nem csak az az érdekes, hogy némelyik magyarázat nem gyengén tudatgörbítő, hanem van egy olyan hozadéka is, hogy az ember másképp kezdi látni magát. Nem vagyunk annyira racionálisak, mint azt magunkról gondolni szeretnénk, nem vagyunk annyira tiszta szívűek sem, és ha a helyzet adja, bizony inkább önző állatokként viselkedünk... szó szerint. Ezen lehet, hogy valaki felkapja a vizet, de a szerző olyan bölcsességgel vegyes humorral és szeretettel beszél esendőségünkről, amelynek gyökerei évmilliók alatt génjeinkbe rögzült ösztönökben rejtőznek, hogy a végén úgyis megbocsátunk neki... ha nem vesszük túl komolyan magunkat. Igenis nagymértékben ösztönlények vagyunk. Persze ez nem jelenti azt, hogy legközelebb erre hivatkozva legyél bunkó a buszon helyet kereső idős nénivel... valószínűleg ő is csak valamiféle evolúciós nyomás hatására indul el pont a csúcsforgalom idején bevásárolni...